POLİÜRETAN SPOR ZEMİN KAPLAMASI


Alt katmanı 8-10mm kalınlığında dökme veya rulo SBR Kauçuk üzerine gözenek kapatıcı astar uygulaması ile üst tabaka 2 mm kalınlığında poliüretan elastomer’den teşkil edilen.

Epoksi bazlı mat boya ile sonlanan spor zemin sistemidir. Hassas bir uygulama gerektirdiğinden yetkin personel tarafından uygulama yapılmalıdır.

Ek yeri içermez, uzun ömürlüdür. Top % 96 oranında ( Jarre metodu ) geri zıplar ve ters bir titreşim oluşturmaz. Sistemin uygulaması basit, ekonomik ve güvenlidir.


RULO KAUÇUK ÜZERİNE POLİÜRETAN SPOR ZEMİNİ YAPILMASI

Montaj yapılabilmesi için minimum 17-18 Co ortam sıcaklığı gerekmektedir. Uygulama yapılacak alanın kapalı ve dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeyen bir ortam olması gerekmektedir.

Uygulama yapılacak yüzey pürüzsüz, dalgasız, kot farkları olmayan, kumlama yapmayan, sağlam bir beton yüzey olması gerekmektedir. Eğer beton şap henüz atılmamış ise perdahını helikopter perdah makinası ile atması gereklidir. Beton zeminin yüzeyinde küçük pürüzler var ise bu self leveling Tesviye şapı atılarak giderilebilir, ancak self leveling tesviye şapı kot farklarını ve yüzey dalgalanmalarını gidermez. Self leveling tesviye şapı 2-3 mm kalınlıkta zemin pürüzlerini giderici ince bir tabaka oluşturur. Kauçuk ruloların yapıştırılacağı zemin istenilen düzgünlükte hazırlandıktan ve uygun ortam sıcaklığı oluştuktan sonra SBR kauçuk rulo malzeme çift komponentli yapıştırıcı ile zemine yapıştırılır.


Yapıştırıcıdaki çift komponent ortam sıcaklığı, nem ve uygulama yüzeyi büyüklüğüne göre donma süresi hesaplanarak uygun miktarları sahada belirlenerek karıştırılır. Kauçuk rulolar zemine yapıştırıldıktan sonra ek yerleri ve kauçuk zeminin üzeri tamamen gözenek kapatıcı çift komponentli macun ile kapatılır ve macunun kurumasına müteakip zımparalanarak pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Daha sonra self leveling poliüretan malzeme zemine bir kat olarak uygulanır.

Sıvı haldeki poliüretan ertesi gün kurur ve üzerine ikinci kat self leveling poliüretan uygulaması yapılır. İkinci kat poliüretan da kuruduktan sonra zeminin tamamı mat boya ile boyanır, çünkü poliüretan parlak bir yüzeydedir. Boyanın kurumasını müteakip oyun çizgileri için bantlar çekilir ve basketbol, voleybol oyun çizgileri özel çizgi boyası ile çizilir.


Kullanım alanları

Basketbol,
Hentbol,
Voleybol,
Tenis,
Jimnastik,
Güreş ve diğer tüm salon oyunları için ideal bir zemin kaplamasıdır.