Alçıpan Asma Tavan


Alçıpan, ortası alçı iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart ve özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Alçıpan bir iç mekan yapı malzemesidir. Kullanım amacına göre alçı harcına katılan kimyasallar sayesinde değişik tiplerde üretilebilmektedir. "Alçıpan", yalnızca Knauf firmasının ürettiği kartonlu alçı plakalara verilen patentli marka adıdır. Knauf Alçıpanlar dünya standartlarına eşdeğer, bu alandaki bütün standartlara fazlası ile uymaktadır. Türkiye'de üretilen Alçıpan çeşitleri şunlardır: Flex Alçıpan (FX), Yangına Dayanıklı Alçıpan (FR), Suya Dayanıklı Alçıpan (WR), Su + Yangına Dayanıklı Alçıpan (WR + FR), Herform Alçıpan (HRF), Karo Alçıpan (KR), Karolam Alçıpan (KRL), Akustik Alçıpan (AKS).


Türkiye TS 452
Almanya DIN 18180


Bu eşsiz yapı elemanı Türkiye'de ilk olarak 1989 yılında Knauf A.Ş. tarafından üretilmiştir.

Knauf Karo Alçıpan® : Knauf Alçıpanlar, metal iskelet üzerine vida ile, ahşap iskelet üzerine çivi veya vida ile, ya da mevcut duvar üzerine yapıştırma alçısı ile kolaylıkla uygulanabilir.


Knauf Karo Alçıpan® : isteğe bağlı olarak Flex Alçıpan veya Suya Dayanıklı Alçıpan'dan kaplamasız olarak üretilen, değişik renklerde dekoratif asma tavanlar yaratabileceğiniz bir üründür.


Knauf Karolam Alçıpan® : Alçıpan'ın ön yüzüne kendinden desenli PVC folyo, arka yüzüne alüminyum folyo kaplanarak üretilen bir asma tavan ürünüdür. İsteğe bağlı olarak Flex Alçıpan veya Suya Dayanıklı Alçıpan'dan üretilir. Farklı renk ve desen seçenekleri bulunmaktadır


Knauf Akustik Alçıpan® : Akustik mekanlarda ses yalıtımı sağlamak için kullanılan bir karolaj tavan ürünüdür. Flex Alçıpan'dan, değişik desenlerde dairesel delikli olarak üretilmektedir. Arka yüzey ses yalıtmaya ve tozumaya karşı tül kaplı, ön yüzey ise beyaz boyalıdır.


Knauf İthal Akustik Alçıpan® : İthal Akustik Alçıpanlar DIN 18180’e göre üretilmektedir. Değişken delik oranlarına, ebatlarına ve arkasında bulunan akustik astara bağlı olarak Alçıpanların ses emme değerleri yüksektir. (l=0,51 ile 0,81 arası) İç mekan tasarımları açısından çok çeşitli yüzey seçenekleri mevcuttur.